Okul için değil, hayat için öğrenin

17 yıldır öğrenciyim ve hayatımın %70’ini öğrencilikle geçirdim. Selam.Ömrümün yarısından fazlasını okula bağışladım. Haftanın 5 günü. Günümün yarısı. Az değil gerçekten. Peki ne kazandım?Hepimiz üniversiteye bir sınavla geldik. Öyle bir sınav ki bir soruyu en hızlı şekilde en azını okuyarak hatta bazen soruyu bile okumayarak doğru cevaplayanların kazandığı bir sistem. Anlamadan, sorgulamadan..Sonra üniversite yıllarına başladık, eğitime tamamen farklı bir bakış açısı kazandıran bir sistem. Öğrenciliğinin direksiyonuna kendinin geçtiği bir yöntem.  Ezberlemeye devam edenlerin okuduğu bölüme küfretmekle meşgul olduğu bir sistem. Oysa her meslekte keşfedilmemiş sayısız güzellikler yok mu?  Önemli olan bardağın yarısında gördüğün su mu yoksa boşluk mu?

Her dersten her hocadan her bir kitaptan kazanabileceğimiz bilgiler var. Yeter ki bunun farkında olalım.Derslerde şu soruları kendine sorabilirsin. Bunu öğrenmedeki amaç nedir? Bu konu neden önemli? Bu konunun ilginç yanı nedir? Mutlaka ilgini çekecek bir bölüm bulacaksın.

Konu ilginizi çekmese dahi, o konuyu öğrenirken gösterdiğiniz çabayla gelişen beyin kaslarının sizi başarılı yapacağına inanıyorum. Boşuna kürek çekiyorum diye üzülmeyin, o anda kol kaslarınız gelişiyor!

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Reklamlar

Okul için değil, hayat için öğrenin” üzerine bir yorum

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s