“Umursamıyorum” Demek Umursamaktır

Kafasına hiçbir şeyi takmayan insanları anlamakta hep zorlanmışımdır. Çok fazla düşünmeden hareket ederler ama bir şekilde işleri yolunda gider hep. Detayları düşünmezler, sonuçların ne olacağını hiç umursamazlar. Onlar gibi olmak istediğim zamanlar oldu. Dışarıdan baktığımda mutlu görünüyorlardı. Stressiz bir yaşamları varmış gibi geliyordu bana. Ancak onlar gibi olmaya çalıştığımda yapaylaştığımı farkettim. Çünkü düşünmemek ve umursamaz olmak, isteyerek yapacağımız bir şey değildi. Çünkü onlar bunu farkında olmadan yapıyorlardı…

Sizinde çevrenizde böyle insanlar vardır belki de, ya da kendiniz de böyle birisi olabilirsiniz. Biliyor musunuz ben hiçbir zaman öyle birisi olmadım. Olmayı denediğim zamanlar oldu. Düşünmemeye çalıştığım şeyler oldu mesela. Ama sonunda düşünmemeyi düşündüğümü farkettim… Ve yapmaya çalıştığım şeyin çok saçma olduğunu anladım. “Umursamıyorum” diyerek yaşadığımız şeyleri umursamamak elde değil gerçekten. Eğer bir şeyi umursamıyorsak, umursamamanın muhabbetini bile yapmazdık. Aklımızda olmazdı hiç.

Yapmaya çalıştığım şeyin yanlış olduğunu bir de şurdan farkettim: Aslında insan düşünen bir varlıktı. Problemlerini çözmek için düşünmesi gerekiyor ve doğru olan hamleyi yapması gerekiyordu. Öyle yaratılmıştı çünkü. O yüzden yaratıcımız akletmeyi ve düşünmeyi bu kadar vurguladı belki de Kitab’ında. Düşünmek O’nun bize verdiği bir güçtü aslında. Bundan kaçmak ya da aklımızı kullanmamak yapacağımız en büyük yanlışlardan biriydi.

Eğer sizinde umursamamak istemediğiniz şeyler varsa hayatınızda, arkadaşlarınızın “boşver çok düşünme artık” diyeceği cümlelerden uzaklaştırın kendinizi. Düşünmemek için çabalamayı bırakın. Gerçekten bu anlamsız… Bundan kurtulmak için doğru düşünce sistemini bulmalıyız. Eğer aklımızı yaratılış biçimine uygun kullanabilirsek, gerçek bilgeliğe ulaşabiliriz. O zaman zihnimiz, anahtar kilit ilişkisi gibi doğru bilgiyle birlikte hareket edebilir. Size şu anda %100 çalışan bir yöntem sunamam. Belki de hayatımızı adamamız gerekecek doğru düşünce biçimine ulaşabilmek için. Ancak bu yolda attığımız her adımın bizi sonsuz bilgeliğe ve mutluluğa götüreceğini biliyorum. Denemeye değer bence.

“Umursamıyorum” demek umursamamak değildir, aslında kaçmanın ta kendisidir.

Sevgiyle kalın,
ABE

Bu blogu takip etmek ve yeni gönderilerle ilgili bildirimleri e-postayla almak için e-posta adresinizi girin.

Diğer 435 takipçiye katılın

Reklamlar

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s