-- Diğer, Yazılar

Dijital Çağ’a Analog Çözüm: Bullet Journal

Bilgisayarlar ve mobil telefonlarla harikalar yaratırken yine de boş beyaz bir sayfaya kalemle not almak bir şeyler çizmek kadar rahat hissedemeyiz kendimizi onları kullanırken. Yüzlerce takvim ve not alma uygulaması işimizi kolaylaştırırken bir taraftan da, bizi bu cihazlara bağımlı hale getiriyor ve özgürlüğümüzü kısıtlıyor. Benim gibi kağıda dokunmayı ve çizgisiz kağıtlara not almayı sevenlere hayatlarını organize etmeleri için muhteşem bir önerim var: Bullet Journal. Çok yeni bir fikir olmamakla beraber bu yöntem, sade ve sistemli bir şekilde üretken olmanızı ve hayatınızı planlamanızı sağlıyor. Hemde Bullet Journal kullanmak ihtiyacınız olan sadece bir kalem ve bir defter!

Bullet Journal’ı Türkçe’ye “madde madde günlük” diye çevirebilirim. Ancak şöyle “pijamaları giydim ve uyudum.” gibi sadece o gün yaşadığın şeyleri not etmek değilde, günlük, haftalık ve aylık planlar yapmanızı sağlayarak kendiniz için bir düzen oluşturmanızı sağlıyor Journal. Ryder Caroll isminde minimalist bir kişi tarafından geliştirilmiş bu günlük. Aslında icat ettiği bir araç değil de, üzerine çokça düşünülmüş ve güzel bir yapı kurulmuş bir yöntem. Modüler şekilde tasarlanan bu fikri kendinize göre özelleştirebiliyor ve daha da geliştirebiliyorsunuz. Kendi yöntemimi anlatmadan önce gözünüzde canlanması açısından şu kısa tanıtım videosunu izlemenizi öneriyorum:


(Video da Türkçe altyazı seçeneği mevcut)

Ben Şubat 2017’den beri Bullet Journal kullanıyorum. Sistem üzerinde daha kullanışlı olacağını düşündüğüm bazı değişiklikler yaptım. Birazdan olabildiğince açık bir şekilde anlatmaya çalışacağım. Orjinal yönteme ise şuradan ulaşabilirsiniz.

Öncelikle not alınacak defter olarak herhangi bir çizgili/çizgisiz defteri seçebilirsiniz. Ben başlarda bir ajanda ile başlamıştım açıkçası, daha sonra ise hayatımda çok kullandığım bir defter için her yerinde reklam olan bir ajandadan vazgeçip (biraz da paraya kıyıp) Moleskine’nin sağlam bir defterini satın aldım. Yanında da çok iz bırakmayacak bir pilot kalem yeterli. Hemen yöntemi anlatmaya başlıyorum…

mde

En temel hatlarıyla genelden özele şekilde defteri şu şekilde gruplayabiliriz:

 1. İçindekiler
 2. 6 Aylık Görünüm
 3. Aylık Görünüm
 4. Haftalar
 5. Koleksiyonlar

1. İçindekiler

Bu bölümü defterin içinde oluşturduğumuz sayfalara kolay ulaşmak için kullanıyoruz. O yüzden takvim görünümlerini oluşturmadan 4-6 sayfa defterin başında boşluk bıraksanız yeterli. Bunun için boş sayfalar bıraktıktan sonra defterin her sayfasını numaralandırıyoruz. Yeni bölümler oluşturdukça buraya not ediyoruz.

cof

2. 6 Aylık Görünüm

Yukarıdaki videoda “Future Log” olarak adlandırılan bu bölüm 6 Aylık takvim oluşturmak için ayrılmış. Bu bölümü, İçindekiler sayfasının hemen ardından içinde bulunduğumuz ay ile birlikte devam eden 6 ayıda ekleyerek defterimize çiziyoruz. Hemen ardından bu iki sayfayı doldurduğumuz için İçindekiler bölümüne gidip burayı adresliyoruz. Takvimin içine ben yapılacak ıvır zıvır şeyler yazmamaya çalışıyorum. O ay için hedeflediğim 3 ya da 4 tane (mümkünse) maddeyi buraya not alıyorum. “Mehmet’i ara. Şu raporu gönder”gibi şeyler değil de, “yeni proje yaz, şu organizasyonu yap” gibi daha büyük işleri ekliyorum yani. 6 Aylık görünümün bizim için avantajı büyük resmi görebilmek. Haftalık ve 1 aylık planın içinde kaybolmak yerine, 6 aydır ben napıyorum? ne yapmayı planlıyorum? u gözler önüne sermek. İnanın kafanızda bir düşünceniz olmasıyla bunu 6 aylık bir takvime yerleştiriyor olmak o iş ile ilgili kafanızda pek çok şeyi netleştiriyor.

cof

3. Aylık Görünüm

Bu bölüm planlarımızı biraz daha detaylandırdığımız ve önemli günleri kaçırmak istemediğimiz bölüm. Orjinalinde bu bölümü alt alta günlük liste şeklinde hazırlıyorlar ama ben Google Takvim’deki gibi bir görünümü tercih ediyorum. Çizmesi biraz uğraştırsa da ayda bir kere yapılacak bir işlem sonuçta. Aşağıda gördüğünüz aylık takvimin içine doğum günlerinden tutun da, konserlere, spor müsabakalarına kadar gitmeyi planladığınız tüm etkinlikleri ekliyoruz. Bu şekilde yaklaşan etkinlikleri sürekli takip edebilmiş oluyoruz. Takvimin sağ ve alt kısmında boşluklar oluşturdum ben. Sağ kısmına 6 Aylık görünümdeki yapılacakları ekliyorum ki elimin altında dursun. Alt kısmı ise bir ara bazı alışkanlık kazanmak için birbirini takip eden kilitler falan çiziyordum sonra bıraktım. Sizde kendi hayal dünyanıza göre bu boşlukları kullanabilirsiniz.

cof

4. Haftalık Görünüm

Bu kısma haftalık görünüm yerine günler dizisi de diyebiliriz. İşte burası küçük büyük önemli önemsiz bir gün içindeki yapılacaklar listeniz. Defteriniz masanızın üzerinde dururken, kaleminiz bulunduğunuz günün sayfasında ayraç olarak kalmalı ve tamamlanan işlerinizi hemen işaretlemeli ya da yeni işiniz olduğunuzda not etmelisiniz. İşaretlemeler için Bullet Journal sitesinde harika bir yöntem belirtilmiş bende onu takip ediyorum.

 • = Her bir yapılacak iş için Bullet (içi dolu nokta) koyuyoruz

o   = Bir eylem gerektirmeyen etkinlik ve toplantı gibi işler için boş daire

–   = Kendimize bilgilendirici notlar için çizgi (bunu ben pek kullanmıyorum)

Peki bir işin akıbetini nasıl işaretliyoruz?

x = Tamamladığımız bir maddenin başındaki Bullet’ı çarpı ile işaretliyoruz.

> = Başka bir güne ertelediysek büyük eşittir yapıyoruz.

çiz  = Yapmaktan vazgeçtiysek ya da iptal olduysa tüm maddenin üzerini çiziyoruz.

cof

5. Koleksiyonlar

Bu bölüm en sevdiğim kısım. Bunları projeler olarak da isimlendirebiliriz. Hayatınızda gerçekleştirmek istediğiniz, düzene sokmak istediğiniz işiniz ve özel yaşamınızla ilgili her şey için bir başlık açmanız yeterli. O başlığın altında ister madde madde yapmanız gerekenleri, ister oklarla çizerek tamamen özgürce size kalmış bir şekilde organize ediyorsunuz. Bu bölümler tek bir proje üzerinde odaklanarak düşünmenizi sağlıyor. Buralara eklediğiniz her bir maddeyi Haftalık Görünümdeki ilgili günlere aktararak gerçekleştiriyorsunuz. Koleksiyonunuz için yeni sayfa açtıkça içindekiler bölümüne eklemeyi unutmayın.

cof

cof

Kontrol ve Aktarma

Son olarak bahsetmek istediğim ise Bullet Journal kullanmanın en büyük avantajı. Orjinalinde “Migration” olarak geçen bu yöntem ile gözünüzden kaçan ve yapılmamış hiç bir şey bırakmıyoruz. Normalde hayatta “ya ben bir şeyi unuttum ama neyi unuttum bilmiyorum” gibi düşünceler yerine her şeyi yazıya döktüğümüz için mükemmel bir takip mümkün. Nasıl mı?

Kural basit: işaretlenmemiş Bullet (madde) kalmasın.

Bir ayı tamamladıktan sonra tüm haftaların sayfalarını tek tek gözden geçiriyoruz. Hepsi aynı hizada olduğu için baştaki bullet’ların üzerini parmağımızla takip ediyoruz. Tamamlanmamış bir madde gördük diyelim:

 1. Tamamlanmış ama işaretlemeyi unutmuşsak x çarpı atıyoruz.
 2. Tamamlanmamış ama iptal olmuş ise üzerini tamamen çiziyoruz.
 3. Tamamlanmamış ve yapılması gerekiyorsa > büyük eşittir işareti koyarak normalde bunu bir sonraki ayın 6 aylık görünümüne aktarıyoruz. Ama ben 6 aylık görünümleri küçük maddelerle şişirmek istemiyorum. O yüzden yeni ayların haftalık görünümlerini çizip doğrudan ilgili başka bir güne aktarıyorum bunları.

Bullet Journal sayesinde hayatımızı basit ve sistemli bir biçimde düzenlemek mümkün. Todolist ve takvim uygulamaları hem bilgisayar da hem de mobil telefonlarda senkron bir şekilde güzelce çalışıyor aslında. Blog’umda tanıttığım takvim ve yapılacaklar listesi uygulamaları da mevcut. Peki neden bu yöntemi öneriyorum?

Kendim için cevap verirsem, plan yaparken teknolojiden uzak kalmak daha sakin düşünmemi sağlıyor. Masa lambamı açıp, Bullet Journal’a bir şeyler karalamak hoşuma gidiyor, daha iyi konsantre olabiliyorum. Bu yüzden kullanıyorum. Umarım sizin içinde faydalı olur.

Sevgiyle kalın,
ABE

– KoşYaz Maratonu Serisi #2

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bir Cevap Yazın

Webmentions

 • Kendime Meydan Okuma: KoşYaz Maratonu (Bitişe 3 Hafta Kala) – KEŞFET KENDİNİ! 2 Ekim 2017

  […] #2 Dijital Çağ’a Analog Çözüm: Bullet Journal […]

 • Listeleme Alışkanlığı Kazanın – KEŞFET KENDİNİ! 2 Ekim 2017

  […] yapacağınızı belirlemelisiniz. Bunun için pek çok yöntem mevcut. Daha önceden yazdığım Bullet Journal Kullanımı ve Pomodoro Tekniğine göz atabilirsiniz. Ya da Eisenhower matrisini deneyebilirsiniz. Hiç olmadı […]