-- Yaşam, Yazılar

“Bir daha asla yapmayacağım.” Dediğiniz Şeyleri Gerçekten Yapmamanın Formülü

Çok sık kullandığımız bir cümledir bu: “Bir daha asla yapmayacağım”. Bir şey hakkında karar aldığımız zaman söyleriz genelde ya da bir şeyleri fark ettiğimizde… En iddialı cümlelerden birisidir “Bir daha asla yapmayacağım”. Bunu söylediğimiz andaki farkındalığımız ve  heyecanımız ise çok uzun sürmez maalesef. Kendimizden  emin ve net bir şekilde ifade etsek de bir süre sonra kendimize söylediğimiz en büyük yalanlardan birisi haline gelir: “Bir daha asla yapmayacağım.”

Eskiden çok fazla kullanırdım bu cümleyi. Her kullandığımda ise yeni bir başlangıç yapardım hayatıma. Çok yüksek motivasyonla ya yeni bir şeylere başlar ya da yapmak istemediğim şeyleri bırakırdım.

Bir daha asla gereksiz işlerle uğraşmayacağım.

Bir daha asla ibadetlerimi aksatmayacağım.

Bir daha asla geç uyanmayacağım.

Bir daha asla onun profiline bakmayacağım.

Bir daha asla…

Ve daha niceleri…

İnsan başkasına verdiği sözleri tutmak için elinden geleni yapar da, kendisine karşı o kadar dürüst değildir maalesef. Benimde kendime verdiğim sözleri bir kaç gün tuttuğum oldu, 1 hafta tuttuğumda… bazılarını aylarca tutmayı başardım. Ama en sonunda ise kendime olan sözü tutamadım ve bıraktım. Kendi kendime yaptığım bu başarısızlık benim motivasyonumu yerle bir etti. Özellikle de çok uzun süre yapmamayı sürdürdüğüm şeyleri yaptığımda. “Asla yapmayacağım” dediğim şeyi bir kere yaptıktan sonra ise tekrar tekrar yapmaya devam ettim. Çünkü artık o, yapageldiğim bir şey oldu ve “asla” kelimesi gücünü yitirmişti.

Bir süre sonra her seferinde kendime büyük sözler verip tutamamanın doğru olmadığını fark ettim. Her seferinde çok yüksek motivasyonla başlayıp sonra moralleri sıfırlamak çok yıpratıcı bir eylemdi gerçekten. Sonuç olarak ise bana hiç bir yararı yoktu. Çünkü asla yapmama durumu bozulduğu için o şeyleri yapmaya devam ediyordum.

Bir diğer yanlışlık ise: bir şeyi hayatım da asla yapmayacağım demek aslında benim yaratılışıma tersti. Hayatımdaki her şey benim kontrolüm altında değildi ki. Aslında “bir daha asla yapmayacağım” demek benden öte bir güç olduğunu reddetmekti.

Anladım ki “asla yapmamaya” söz vermek çok dikkatli kullanılması bir cümleydi gerçekten. Ne zamanki çok fazla kullanılıp, etkisini yitirdiyse bu cümleyle bir şeylere başlamak ya da bir şeylerden vazgeçmek çok yanlış bir başlangıç gerçekten.

Yaklaşık 1 ay önce bu cümleyi hayatımdan çıkarmaya karar verdim. Kendime en kırmızısından çizgiler çizmekten vazgeçtim. Hata yapabilmeyi, kırılgan olabilmeyi kabul ettim.

Önemli olanın, bir şeyi tamamen hatasız yapmak değil, ara da sırada hatalar yapsak bile onu devamlı yapabilmek olduğunu fark ettim.

Sadece sonucu değil, sürecini de sevebilmek.

Yanlış yapabileceğimizi kabul edebilmek, hayatın kolay olmadığını bilmek.

İstediğimiz her şeyin gerçek olamayacağını bilmek…

Ve belki de gerçekleşmediği için daha da fazla mutlu olabileceğimizi düşünmek.

Vazgeçmek değil, benim anlatmak istediğim. Ancak plan yaparken ve karar alırken daha çok düşünmeliyiz. Planları uygularken hata yapma ihtimalimizi de düşünmeliyiz. Her hata yaptığımızda vazgeçmemeliyiz.

Mühendislikte bir yapının ayakta kalması için gereken desteğin boyutunu en karmaşık formülllerle hesaplarız.

0.00001 mertebelerinde etki edecek durumları, en küçük detaylarını dikkate alarak hesap yaparız. Sonrasında ise koskocaman bir 3 katsayısı ile çarparız! Onun adına da güvenlik katsayısı deriz. O kadar hesaptan sonra, 1 metrekarelik kolon yeterliyken neden 3 metrekarelik kolon kullanalım ki?

Çünkü o betonu hazırlayan kişi hata yapabilir. O betonu oraya yerleştiren kişi hata yapabilir. Saha mühendisi hata yapabilir, inşaat ustası hata yapabilir…

Çünkü insanoğlu hata yapabilir…

İnsan hata yapa yapa doğruyu öğrenir. Ancak bu durumu kabullendiğimizde, sonunda bir şeyi gerçekten yapmamayı başarabiliriz.

Hatalarımızın bilince olduğumuz ve yaptığımız hataların affedilebilir olduğu bir hayat yaşamamız dileğiyle.

Sevgiyle kalın,
ABE

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bir Cevap Yazın

 1. sizden mail almak çok güzel, çok teşekkür ederim vakit ayırıp interneti böyle faydalı kullanmamıza vesile olduğunuz için. Ancak bir ricam olacaktı, sizin hakkınızda araştırma yapmadım böyle bilinmeyen bir yerden mail alır gibi olması ve tevafuk her ihtiyaç anımda mail almak çok daha iyi geliyor. Ama bilmek isterim, psikolojik danışman ya da benzeri bir mesleğe mi sahipsiniz? Ben çok zorda kalmış hissediyorum. Bir yol arıyorum

  senaalmazz

 2. Biz aslında hem hiçbirşeye güç yetiremeyecek aciz varlıklarız. Hem de herşeye güç yetirecek kuvvetteyiz. Büyük konuşmak zaten hep sakıncalı. Bizler her türlü hataya açığız. Ayıpladığımız, dedikodusunu yaptığımız, beğenmediğimiz her türlü hatayı yapabilecek yapıdayız. Yusuf-53’te de şöyle geçiyor: “Ve ben, nefsimi ibra edemem (temize çıkaramam). Muhakkak ki nefs, mutlaka sui olanı (şerri, kötülüğü) emreder. Rabbimin Rahîm esmasıyla tecelli ettiği (nefsler) hariç. Muhakkak ki Rabbim, mağfiret edendir (günahları sevaba çevirendir). Rahîm’dir (rahmet nurunu gönderen ve merhamet edendir).” O nedenle yapılabilecek en güzel şey Allah’a sığınmak ve ondan yardım dilemek olsa gerek.

  Eğer Allah size yardım ederse, o zaman sizi yenecek yoktur. Ve eğer sizi yardımsız (yüz üstü) bırakırsa, ondan sonra size kim yardım eder. Öyleyse mü’minler, Allah’a tevekkül etsinler (Allah’a güvensinler). (Ali İmran 160)

   • Rica ederim. Ben teşekkür ederim. Bir de buna paralel bir ayet İncil’den: “Öyleyse buna ne diyelim? Tanrı bizden yana ise, kim bize karşı olabilir?” (Romalılar 8-31)

    Yani burada bir diğer düşman da kendi nefsimiz gibi algılıyorum.

 3. Ne kadar güzel anlatmışsınız. Hata yaptığımız için kendimize kızdığımızda sonsuz bir döngü oluşuyor; hedefe asla ulaşamamakla kalmayıp bir de kendimizi incitiyoruz. Süreçten keyif almak, düşüp gülerek kalkmak… Ah bir öğrenebilsek… Kaleminize sağlık.

  • Bahsettiginizi ogrenen insanlar hayatta hep mutlu kalabilen insanlar aslinda. Insallah yanlis yapabilecegimizin bilincinde yasariz bizde. Yorum icin tesekkurler kucukilhamkutusu.

 4. Ne güzel yazılar bunlar, gerçekten çok güzel yazmışsın. E posta ile abone oldum, ve lütfen geç kaldığımı düşündüğümden yazmaya devam et.