-- Yaşam, Yazılar

Eğer para diye bir şey olmasaydı ne yapardın?

Üniversiteden mezun olmama yaklaşık 1 ay kaldı. Son dönemimde “mezun olunca neler yapabilirim, kalan hayatımda nasıl bir yaşam sürmeyi istiyorum”‘ gibi şeyleri düşünmek için fazlasıyla zaman ayırdım. Arkadaşlarımla onlar ne yapmayı düşünüyor, fikirleri neler diye bol bol konuşma fırsatım oldu. Bunların sonucunda gördüğüm ise bir çoğumuzun hala net olarak ne yapacağına karar verememiş olması. Bu bence neye göre karar vermemiz gerektiğini tam çözememiş olduğumuzdan dolayı.Bence bu karar vermedeki zorluğun çıkış noktası üniversite tercihlerinden başlıyor. 18 yaşındayken önümüzde 30 üniversite tercihi vardı. Hayatının geri kalanında yapmak istediğin 30 seçenek. Bir çoğumuz çevredeki insanların düşünceleriyle, hangi sektörde daha çok kazanç olduğunu düşünerek yaptık tercihlerimizi. Bir tercih de TIP varken bir tercihte makine mühendisliği, bir tercihte kimya varken diğer tercih de fizik. Ne kadar basit değil mi? Bir kaç puan farkla, birbirinden tamamen farklı olan gelecekteki mesleğini seçiyorsun. Belki şu anda karar verememizin sebebi aslında istediğimiz bölümü kaçırıp, başka bir bölümden mezun olduğumuzdan dolayı olabilir.

Ben tüm tercihlerimi inşaat mühendisliğinden yana kullanmıştım, herhangi bir meslek kaçırma durumu olmadı. Garip bir şekilde tercihlerimi yaparken kendimden emindim. Belki beni de takım elbiseli iş adamları, yüksek katlı bina inşaatındaki baretli mühendis fotoğrafları etkilemişti ve tabi ki birde herkesin dilindeki ölmeyen sektör inşaat mühendisliği olduğu sözleri.

Üniversiteye kapağı at gerisi kolay diyenlere küfrederek geçtiğimiz onca zor dersin ardından, diplomayı almaya ramak kala, ben ne yapıyorum? Yaptığım şeyleri kendim istediğim için mi yapıyorum düşüncesi hat safha da sorguladığım bir video izledim. Videoda geçen soru gayet basitti, eğer para diye bir şey olmasaydı ne yapardın? Açık, net ve şok edici.

Staj yaptığım yerlerde gördüğüm işine küfreden mühendislerden olmak istemiyordum. Ama ne yapmak istediğimi de tam olarak netleştiremiyordum. Parayı kenara bırakarak düşünmeye başladım. Üniversiteye ilk girdiğim yıllardaki isteklerimi, lisedeki düşüncelerimi hatta çocukken ne olmak istiyorsun diye soranlara verdiğim cevapları bile düşündüm. Hiç acelem olmadığı bir gün, eve doğru müzik dinleyerek yürürken, etrafı gözlemlediğimde buldum cevabı. Artık emindim. Nasıl yapabileceğimi ve ne gibi imkanların olduğunu araştırdıktan sonra bir plan yaptım. Şimdi kafam daha rahat diyebilirim. Çünkü ilk seferinde yapamasam bile sürekli denemeye değecek bir fikir vardı artık kafamda.

Hayatta en zor olan şeylerden birisi, ne yapmaktan zevk aldığın şeyi net bir şekilde bulabilmek. Yapmak istediğimiz şeyi denemeden bulamayacağımız da bir gerçek. Eğer bulamadıysanız aramaya devam edin, yeni şeyler deneyin. Eğer bir şeyi yaparken yemek yemeyi  ve uyumayı unutuyorsanız onu asla bırakmayın.

abe

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bir Cevap Yazın

Webmentions

  • 100. Yazı – KEŞFET KENDİNİ! 2 Haziran 2016

    […] Eğer para diye bir şey olmasaydı ne yapardın? […]