-- Kendime Meydan Okuma Serileri, Yazılar

Kendime Meydan Okuma: 1 Hafta Boyunca Telefon Kullanmamak

Uzun süredir yapmak istediğim ama bir türlü hayata geçiremediğim bir meydan okuma serisi: “telefonsuz bir süre geçirmek”. Düşündümde bunun için hiçbir zaman uygun zaman olmayacak gibi. Telefon o kadar hayatımızın bir parçası oldu ki, hangi hafta kullanmamayı düşünsem mutlaka ihtiyaç olacak bir gün buldum ve vazgeçtim. O yüzden artık çok fazla düşünmeden bunu şimdi başlatmak istiyorum. “Kendime meydan okuma” serisinin adının meydan okuma olması zaten zorlukları olmasa meydan okuma olmazdı. Buyrun yazının içinde neden ve nasıl yapacağımı anlatayım.

Bir şeyin değerini anlamak için ondan bir süre uzak kalmak gerektiğini düşünüyorum. Bu süreçte bağlı olduğunuz şeye dışardan bakabiliyor ve daha sağlıklı karar verebiliyoruz. Nitekim 30 gün boyunca müzik dinlememek meydan okumasında da tam olarak bunu yapmıştım ve çok güzel sonuçlar elde etmiştim. Bu sefer bunun aynısının 1 haftalık olanını telefon objesi için yapacağım. Neden mi?

Neden?

Bir araştırmaya göre ortalama bir insan bir günde 110 kere telefonunu kontrol ediyor. Telefonlar hayatımızın önemli bir parçası olduğu kadar bir günde en çok zaman ayırdığımız objeler haline de geldi. Sevdiklerimizle konuşmak gibi gündemi takip etmek gibi düşüncelerle kendimizi kandırsakta belki de bunlar için ayırdığımız zaman toplam telefon kullanma zamanımızın yüzde 10’unu geçmez. Çok daha doğal ve sosyal şeyler yerine internette vakit geçiriyoruz. Ben de telefonsuz bir hayatın nasıl olacağının farkına varmak ve bu konuda bir farkındalık yaratmak için 1 hafta boyunca telefon kullanmama denemesi yapmak istiyorum.

Nasıl?

İşine/okuluna giden ve ailesi/arkadaşlarıyla haberleşen bir kişinin telefonu hayatından çıkarması pek mümkün görünmüyor açıkcası. Ama ara vermenin mümkün olabileceğini düşünüyorum. Belki de bu meydan okuma denemesi çevremle etkileşimimde en çok rol oynayan serilerden biri olacak. Yinede bunu denemek istiyorum ve sonuçlarını merak ediyorum. Peki nasıl olacak bu iş?

Bu hafta nasıl yapabileceğim üzerine düşündüm ve süreci yönetmek için bazı çözümlerim var:

  1. Çok acil durumlara karşı (hastalık ve kaza gibi) aileme ve yakın arkadaşlarıma çalışma ofisimin telefonunu ve birlikte zaman geçireceğim arkadaşların telefonunu vereceğim ki Allah korusun kötü bir durumda haberleşebilelim.
  2. Telefona bir uygulama kurdum, whatsappdan yazanlara telefon kullanmadığıma dair otomatik cevap atacak 🙂
  3. Günde sadece bir kere yatmadan önce, sadece 5 dk bilgisayardan Whatsapp Web’e girip, grup konuşmalarına girmeden bireysel konuşmalara bakıp, benden istenen bir bilgi var mı yok mu diye kontrol edeceğim. (Yürüttüğümüz organizasyonlar için bunu yapmam gerekiyor.)
  4. Vodafone sitesinden günde 10 tane sms gönderme hakkım var. Haber etmem gereken durumlarda internetten mesaj göndereceğim.
  5. Not almak için yanımda küçük bir defter taşıyacağım, google maps için ise büyük bir Ankara haritası kullanmayı düşünüyorum 🙂

Sonuç olarak kısacası: 1 hafta boyunca hiçbir şekilde telefonu yanımda taşımayacağım ve telefonu evde de kullanmayacağım.

Aklınıza telefona dokunmadan kulaklıkla kullanmak gibi trol çözümler gelmesin amacım bu değil zaten. Bu bir kendimi kandırma değil kendime meydan okuma denemesi olacak. Süreç boyunca iş hayatından ve yakın çevremden tepki alacağıma ve iletişimsizlik yaşayacağıma eminim ama umarım güzel bir şekilde atlatırım. Sonuçta öğreneceğim şeylerin etkilerinden daha değerli olacağına inanıyorum. Gelişmeleri ve sonuçları sizinle blog üzerinden paylaşacağım inşallah.

Takipte ve sevgiyle kalın,
ABE.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bir Cevap Yazın

  1. Bildirim geldiğinde hemen okumaya çalıştığım nadir bloglardan birisi Keşfet Kendini. Bu KMO diğerlerine göre daha zor gibi. Ben heyecanlandım :). İnşallah yapabilirsiniz. Ben de daha az kullanmaya çalışıyorum telefonu. Sizin KMO serilerinizi okudukça ben de bir şeyler yapmaya karar verdim hatta KMO defteri yapacağım. İnşallah yapabilirim. Hepimize kolay gelsin 🙂

Webmentions

  • 100. Yazı – KEŞFET KENDİNİ! 6 Ağustos 2018

    […] 1 Hafta Boyunca Telefon Kullanmamak […]