-- Diğer, Yazılar

Yeni başlayanlar için klasik müzik

Geçmişte pek çok tarzda müzik dinledim. rap müzik, rock, metal zaman zaman blues da denedim. Ama klasik müziğin verdiği hissi şimdi anladım. Müzik türlerine saygım sonsuz, her birisi kendi türünde kendi içinde benzersiz. Ancak klasik müzik hiç bir söz içermeden tüm insanlarda aynı etkiyi bırakabilmesi büyüleyici. Çalışırken ya da kitap okurken kahvenizi yudumladığınızda arka planda klasik müzik çalıyorsa, bence kahvenin tadı daha farklı oluyor. 2-3 haftadır çok sık dinlediğim bir kaç parçayı sizle paylaşmak istedim.
1)  Antonio Vivaldi – “Summer” from four seasons
Eskiden Dare-Change videosunda dinlemiştim. Tam versiyonundaki iniş ve çıkışlar bir harika.

2) Greensleeves
Bu parçayı klasik gitar hocam çalışmam için vermişti. Gitarda sesi çok güzel geliyordu ta ki birde piyanoda duyana kadar.

3) Amelie Soundtracks – Yann Tiersen
Amelie filminin birleştirilmiş soundtrack’leri. Bırakın üst sekmenizde kalsın. 1 saat sonra daha iyi hissettiğinizi anlayacaksınız.

4) Beethoven Moonlight Sonata (Sonata al chiaro di luna)
Beethoven’dan son keşfettiğim beste. Diğerlerine nazaran daha sakin bir melodisi var. Dinlendirici.

5) Asturias – Isaac Albeniz
Son olarak da asturias. Çok uzun zamandır dinlemekten bıkmadığım parçalardan biri. Umarım bir gün tamamını da çalabilirim.

Sizden Gelenler

6) Evgeny Grinko – Valse

Beğendiğiniz klasik müzik parçalarını yorum yaparak paylaşırsanız yazının içine dahil edebilirim, küçük bir çalma listesi oluşturabiliriz.

Bloga e-posta ile abone ol

Bu bloga abone olmak ve e-posta ile bildirimler almak için e-posta adresinizi girin.

Bir Cevap Yazın

  1. Öneriler için teşekkürler. Dediğin gibi listeyi uzatmayı düşünüyorsan, Murat Menteş’in son romanı Ruhi Mücerret’te önemli klasik parçaların adları geçiyor. (Murat Menteş’e son kitap fuarından beri küs olduğum için reklamını yapmaktan hoşlanmıyorum ama olsun :p )

  2. Benim bu konuda repertuvarım çok dardır. Yani dinlerim ama ne dinlediğimi bile bilmem. Bir ara ben de her hafta bir klasik müzik parçasını dinleyip onunla ilgili hissettiklerimi, düşündüklerimi yazmayı düşünmüştüm ancak bir kere yapabildim sadece bunu 🙂 Sen de böyle bir şey yaparsan okuması eğlenceli olur 🙂

  3. “Antonio Vivaldi – “Summer” from four seasons”ı dinledim şimdi. Hissettirdikleri ise şöyle: “Önce rahat, dingin bir hayat, belki biraz kasvetli, biraz arayış içinde. Sonra hayatın akışı içinde devam eden işler, projeler, yapılması-tamamlanması gerekenler, termin süreleri, bu sürelerin yaklaşması, gerilim, stres. Sonra hafif bir rahatlama süreci ama bu süreç içerisinde bile yaşanan iç gerilimler, bunalımlar, sonra ardından tekrar koşturmaca, bitip tükenmek bilmeyen. İnsanların sürekli onu yap, bunu tut, şöyle olsun vs. konuşmaları, hayal kırıklıkları, amaca bir türlü erişememe. Tamam şimdi oldu, çözümü buldum derken daha yeni başladığını, daha hiçbir şeyi halledemediği görmek.”

  4. Size Yansımalar grubunu dinlemenizi şiddetle tavsiye ederim ayrıca önerileriniz için teşekkürler çok güzel eserler gerçekten.

  5. Bunlar haricinde tavsiye edebileceğiniz parçalar var mı? Özellikle okuyup yazmam gerektiğinde vivaldi four seasons başa sarıp sarıp dinlediğim parça ama onun gibi çalışırken dinleyebilecek başka bir parça henüz bulamadım. Varsa önerileriniz alabilirim.

      • Öneri için teşekkürler yazının içine dahil ettim. Bu aralar Spotify uygulamasından Acoustic Covers, Instrumental Study, Reading Sountrack gibi listeleri takip ediyorum. Spotify kullanıyorsanız onları tavsiye edebilirim.